Klíčenie pre posilnenie imunity

Pri klíčení sa spustí enzymatický proces, kedy sa vitamíny a minerály spoja do organických celkov. Obsah vitamínov A, B12 a C rapídne vzrastá. V tomto štádiu sú klíčky ľahšie stráviteľné a obsahujú výnimočné spektrum živín. Naklíčené semená sú v porovnaní s nenaklíčenými podstatne bohatšie na obsah esenciálnych aminokyselín, bielkovín a škrobov.

S klíčením môžeme začať v ktoromkoľvek ročnom období.  Klíčime v pohári, tanieri, prípadne použijeme špeciálne misky na klíčenie.

Pri každom type klíčkov opakujeme tri kroky: namočiť, prepláchnuť, nechať odkvapkať. Aby klíčky nevyschli alebo naopak nezahnívali, je potrebné venovať sa im 2x denne. Vždy to zaberie len pár minút, ale neoplatí sa vynechať. Klíčky dozrievajú v priemere za 3-5 dní.

Hlinená nakličovacia súprava Marianna umožňuje pohodlné a rýchle nakličovanie. Pozostáva zo štyroch poschodí. Semienka sa vkladajú do stredných dvoch misiek, ktoré sú neglazúrované a dierkované, čo umožňuje semienka ľahko opláchnuť vodou a hlinené steny udržiavajú vlhkosť. Najspodnejšia miska je glazúrovaná aby zadržala vodu, ktorá kvapká po opláchnutí semienok. Glazúrovaný poklop ochraňuje pred vyparením vody.

Okrem semienok na klíčenie používame z obilných zŕn – pšenicu, jačmeň, ovos, raž, proso, špaldu, pohánku, kukuricu, amarant, quinou a ryžu. Zo strukovín klíčime šošovicu, fazuľu, hrach, zelenú i červenú sóju a cícer.

Vďaka klíčeniu sa lepok v zrnách obilnín štiepi a znižuje sa obsah alergénov.

 

Alfalfa (ďatelinka – lucerna) chuťovo pripomína žeruchu, ale je jemnejšia. Obzvlášť vítaná je počas dlhých zimných mesiacov. Výhonky alfalfa sa používajú do šalátov, polievok a ako obloha na chlieb.


Aromatické redkvičkové klíčky sa hodia na prípravu šalátov, nátierok, dipov alebo zeleninových jedál alebo len tak na chlieb s maslom. Majú jemne štipľavú chuť. 



Ostré aromatické klíčky rukoly využijete napríklad pri príprave mäsa, zeleniny, šalátov alebo polievok.




Žerucha je osviežujúca pri jarnej únave. Mladé lístky môžete pridávať do rôznych šalátov, či len ako ozdobu na chlieb s maslom. Okrem naklíčených lístkov môžete konzumovať i dospelé rastlinky. Vďaka silnej aróme je žerucha vhodná tiež ako korenie.